Elazığ Yöresi

Elazığ yöresi halk oyunları, Türk Halk Oyunları içerisinde halay yöresi oyunları kategorisinde yer alan halk danslarındandır. Oyunlar düz bir sıra içerisinde, en az 5 oyuncu ile oynan oyunlardır.

Yörede oynanan oyunların ulusal boyutta en bilineni Çayda Çıra’dır. Çayda Çıra oyunu, düğün gecesi nehre düşüp kaybolan damadın, gençlerin ellerine çıralar yakılıp nehir boyunca damadın aranması üzerine kurgulanmış bir oyundur. Bunun yanı sıra yörede oynan halk oyunları olarak Delilo, Büyük Ceviz, Dik Halay, Avreş, Keçike, Nurey (Fatmalı), Temirağa, Bıçak Oyunu ve Güvercin sayılabilir. Yörede halk müziği ezgileri ince saz eşliğinde icra edilmektedir. Bu durum halk oyunlarına da yansımıştır. Yörede en belirgin enstrüman klarnet (Gırnata) olarak kabul edilir. Bununla birlikte yörede davul, zurna, bağlama, cümbüş, keman, dümbelek ve tef de kullanılmaktadır.


Yörede kadın kıyafetlerinde ayakta yemeni bulunur. Altta şalvar, içte uzun kollu iç köynek, üzerine 3 etek giyilir. Yörede üç etek kullanılmadığı, içlik üzerine cepken giyildiği de görülmektedir. Elazığ üç etekleri yarım kolludur. Üç etek üzerine altın ya da gümüş kemer bağlanır. Başta çuha fes bulunur. Fesin alın kısmına altın ya da gümüş para dizilir. Üst kısmında tepelik bulunur. Fes üzerine oyalı tülbent sarılır. Aksesuar olarak boyunda altın kolye bulunur.

Oynanan Sezonlar

2011-2012 Sezonu
2012-2013 Sezonu
2013-2014 Sezonu
2014-2015 Sezonu

Eğitmen

  • Yılmaz BAŞARAN
    Elazığ Yöresi