Silifke Yöresi

Silifke yöresi halk oyunları, kaşıklı oyunlar ve zeybek oyunları kategorisine giren oyunlarımızdandır. Yöre, coğrafi özelliği itibarıyla Zeybek Yöresi ile Teke Yöresi ile arasında geçiş bölgesi olduğundan, her 2 kategoride oyunlara sahiptir.

Yörenin en çok bilinen halk oyunları Yoğurt ve Keklik’tir. Bununla birlikte yörede Yayla Yolları, Mandilli, Sallama, Türkmen Kızı, Çaya Vardım Zeybeği, Portakal Zeybeği, Çıkabilsem Yarin Köşküne Zeybeği, A Kızım Sana Potin Alayım Mı, Ham Çökelek (Ger Ali), Aşık ile Maşuk, Kıbrıs Zeybeği oyunları bulunmaktadır. Zeybek oyunları dışındaki oyunlarda aksesuar olarak elde kaşık kullanılmaktadır. Zeybek oyunları 9 zamanlı, diğer oyunlar 2 veya 4 zamanlı oyunlardır.
Yörede halk oyunlarına eşlik eden enstrümanlar klarnet, keman, davul ve bağlama olarak sayılabilir.

Yörede erkek kıyafetlerinde ayağa çarık ya da yemeni giyilir. Bacakta potur, içte gömlek, üzerinde cepken bulunur. Uzun yün çorap dizaltına kadar çekilerek poturun paçaları çorabın içine sokulur. Bele Trablus kuşağı sarılır. Kafaya dolamalı başlık bağlanır.

Kadınlarda, ayakta çarık ya da potin bulunur. Alta şalvar, içe içlik, üzerine üçetek giyilir. Şalvarın ön kısmına önlük takılır. Üçetek üzerine kıl kuşak bağlanır. En üste cepken giyilir. Başta önü paralı fes bulunur. Fes üzerine üçgen şeklinde oyalı tülbent takılıp çene altından bağlanır. Oyalı tülbent üzerine alın hizasında yazma takılır. Boyunda altın kolye bulunur.

2014-2015 Sezonu

Eğitmen

  • Yılmaz BAŞARAN
    Silifke Yöresi