Silivri Yöresi

İstanbul iline bağlı Silivri ilçesi halk oyunları, Trakya Bölgesi’nin tüm karakteristik özelliklerini yansıtır. Yöre oyunları genellikle 8-8 lik ya da 9-8 lik ritimler üzerine, davul, zurna, klarnet ve darbuka ile oynanır. Yöre halkının bir kısmının Balkan göçmenlerinden oluşması nedeniyle oyunlar, Balkan oyunları ile benzerlikler gösterir. Silivri yöresi oyunlarının ana hatlarını horalar ve karşılamalar oluşturur.Horalar; dizi biçiminde oynanan nispeten daha ağır ve disiplinli oyunlardır. Karşılamalar ise, çiftlerin karşı karşıya gelerek oynadıkları serbest ve daha hareketli oyunlardır. Yörede erkek oyunları daha çok meydanlarda, kadın oyunları ise kapalı yerlerde oynanmakla beraber, düğünlerde karma olarak da oynanmaktadır.

Yörede oynanan oyunlardan bazıları; Arzu ile Kamber, Garaguna, Gayda, Asker, Fındıkçı, Pula, Findan, Karşılama, İspanyol Kasabı, İstanbul Kasabı ve Peresayna’dır.

Kostümler,

kadın kostümleri; Ayakta yün örme çetik çorap ve yemeni, üstte uçkurlu şalvar, işlemeli mintan, sırma işlemeli yelek, şalvarın önünde el işlemeli önlük ve kuşak, başta ise krep veya oyalı çember,

erkek kostümleri; ayakta yapak çorap ve yemeni, üstte beyaz keten mintan, yünlü çepken üstüne işlemeli yelek, kaytan işlemeli aba potur, belde kuşak, ensede yağlık, başta ise keçe keyfiye ve etrafında dolama şeklindedir.

Oynanan Sezonlar

2010-2011 Sezonu
2011-2012 Sezonu
2012-2013 Sezonu
2013-2014 Sezonu
2014-2015 Sezonu

Eğitmen

  • Özlem KALE BAŞARAN
    Silivri Yöresi